Mis on Autoruns?

Autoruns on põhjalik monitooringuprogramm, mis tuvastab ja näitab kõike, mis arvuti käivitamisel ja Windowsi sisselogimisel (või muul moel ilma kasutaja teadmata) käivitatakse.

Autoruns logi abil on võimalik tuvastada nuhkvara, mis kasutaja silme eest varjatuks jääb. Ta kuvab ka kirjeid, mida HijackThis logi ei näita, ning vastupidi — mõlemad programmid täiendavad teineteist ja neid on soovitatav paralleelselt kasutada.

NB! Autoruns ei eemalda automaatselt midagi, vaid kuvab üksnes uuringutulemusi. Uuringujärgses aruandes on enamik kirjeid healoomulised ja vajalikud; Autoruns mitteoskuslik kasutamine võib kaasa tuua Windowsi ja igapäevaselt kasutatavate programmide mittetöötamise!

Autoruns on edasijõudnud arvutikasutaja tööriist. Kui sa ei oska seda kasutada, konsulteeri enne millegi muutmist teadjamatega (näiteks TORU Foorumi Bugs & Viruses alamfoorumis).

Installeerimine ja käivitamine

Lae alla Autoruns uusim versioon (10.07)

Võta lahti programmikaust (C:\Program Files), loo uus alamkataloog nimega “Autoruns” ja paki allalaetud arhiivi sisu äsjaloodud kataloogi (C:\Program Files\Autoruns) lahti.

Kuidas teha AutoRuns logi?

  1. Käivita Autoruns (autoruns.exe) ja katkesta Esc klahviga automaatne otsimine.
  2. Options-menüüs pane linnukesed ridade “Verify Code Signatures” ja “Hide Signed Microsoft Entries” ette.
  3. Alusta uuesti skaneerimist, selleks klõpsa kas Refresh-ikoonil (Refresh) või vajuta F5 klahvi.
  4. Pärast skaneerimise lõppu salvesta logifail, selleks kliki kas Save-ikoonil (Save) või kasuta Ctrl+S klahvikombinatsiooni.
  5. Salvestamise dialoogis vali sihtkohaks näiteks Desktop (töölaud), nii on logifail kohe silme all ning lihtne temaga edasi opereerida. Pärast salvestamist sulge Autoruns.

Seotud artiklid